Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas, įsigaliojęs 2016 m. sausio 1 d., pakeitė asmenų įtraukimo į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašus tvarką. Buvo įtvirtinta, kad per 6 mėn. nuo įsigaliojimo, t. y. nuo 2016 m. liepos 1 d., prie savivaldybių prisiregistravę asmenys turės deklaruoti faktinę gyvenamąją vietą, pvz., nuomojamame būste. Pagal naująją tvarką į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą ribotam terminui galės būti įtraukiami tik benamiai, taip pat asmenys, palikę vaikų globos namus ar šeimyną, atliekantys bausmę pataisos įstaigose ar laikomi tardymo izoliatoriuose bei tie, kurie teismo sprendimu gydomi specializuotose psichikos sveikatos įstaigose.
Artėjant liepos 1 d., paaiškėjo, kad šiuo metu prie savivaldybių yra prisiregistravę daugiau kaip 100 tūkst. asmenų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei savivaldybių atstovai atkreipė dėmesį, kad dauguma šių asmenų yra įtraukti į laukiančių socialinio būsto asmenų sąrašus. Tai socialiai remtini asmenys, kurie susiduria su dideliais sunkumais, ieškodami galimybių deklaruoti gyvenamąją vietą pagal naujus Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo reikalavimus, kadangi būsto savininkai atsisako savo būstuose registruoti nuomininkus. Tokiu atveju be deklaruotos gyvenamosios vietos likę žmonės bus išbraukti iš sąrašų socialiniam būstui gauti, neteks teisės gauti piniginės socialinės paramos bei kitų socialinių išmokų. Be to, kils problemų dėl minėtų asmenų vaikų priėmimo į švietimo įstaigas, sveikatos paslaugų minėtiems asmenims teikimo.
Atsižvelgiant į tai, nuspręsta pratęsti Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pakeitimo įstatyme nustatytą 6 mėn. terminą dar pusei metų (iki 12 mėn.), t. y. iki 2016 m. gruodžio 31 d., kad žmonės turėtų daugiau laiko prisitaikyti prie pasikeitusios tvarkos ir susirasti gyvenamąją vietą, kurią galėtų deklaruoti pagal įstatymo nustatytus reikalavimus. Taigi Seimas 2016 m. gegužės 5 d. įstatymu Nr. XII-2333 pakeitė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymą, nustatydamas, jog asmenys, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo buvo įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie gyvena, privalo per 12 mėn., įsigaliojus šiam įstatymui, nustatyta tvarka deklaruoti savo gyvenamąją vietą arba pateikti prašymus įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą. Asmenys, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo deklaruodami savo gyvenamąją vietą nebuvo nurodę visų gyvenamosios vietos adresą sudarančių duomenų (buvo nurodyta tik gyvenamoji vietovė), privalo per 12 mėn., įsigaliojus šiam įstatymui, kreiptis į gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigą dėl deklaruotos gyvenamosios vietos adreso pakeitimo (tikslinimo).
Pakeitimai galioja nuo 2016-05-12.

Joomla templates by a4joomla