PB130021Ožio diena anot etnologų - rudens palydos, padėka derliaus dievams, kur švenčiama paskutinė rudens šventė, ganymo sezono užbaigimas, kuomet piemenys parginę gyvulius į tvartus susirinkdavo krūvon ir burdavo ar greit ateis žiema, kada iš kur snigs. Savotiškas būrimas iš medžių, žolių, paukščių skraidymo ir kitų gyvių gyvenimo.
Lapkričio 12 d. laisvalaikio centro specialistė Loreta Mikalauskienė pakvietė visus norinčius į laisvalaikio centro arbatinę, atžymėti šią dieną ir susipažinti su šios šventės papročiais.
Tą dieną viešėjusi vaikutėniškė menininkė Vilija Puodžiukienė pasiūlė pasigaminti ožį iš šieno ar samanų. Kol vyko darbai, dalinomės prisiminimais iš vaikystės apie šią dieną, tos dienos papročius ir apeigas.
Pasirodo, tai būdavo labai linksma piemenų ir visų kitų pabaigtuvių šventė.
Galulaukėje, pamiškėje piemenys išsirinkdavo patį drūčiausią beržą, o netoli to medžio sukurdavo laužą, tartum žiemos dievams ką aukotų. Apie beržą - vilties medį - triskart saulės kryptimi buvo apvedama ožka (ne ožys, o ožka, - tai žiema). O ožiams sušukuodavo barzdas, pindavo spalvotus kaspinus, o galvas papuošdavo pataisų karūnom.
Jei ožka vedama apie beržą subliaudavo, reiškia greit pasnigs. Labai svarbu buvo į kurią pusę ožka žiūrėdavo, ar jos akys neašarodavo.


Greitai prabėgo laikas tą popietę ir nepastebėtai atėjo tamsus vakaras, o už lango kaip iš kibiro pliaupė lietus. Laužo mes nekūrėme, bet užsidegėme žvakučių, kad būtų jauku ir šilta mums ir mūsų sukurtiems ožiukams. Gurkšnojant žolelių arbatą ir ragaujant obuolių pyragą mažasis Jonelis Lekavičius pasigedo ir apgailestavo, kad nepadarėme iš šiaudų šv. Martyno. Klaida buvo ištaisyta ir šalia ožiukų atsirado Šv. Martynas - likimo ir orų pranašas, kuris išėjo labai panašus į sniego senį.
Seniau kaimo žmonės sakydavo: ,,Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu".
Panašu, kad mūsų laukia graži žiema, o jei tikėtume Šv. Martyno pranašystėmis, ji turėtų būti ilga, šalta ir tikrai žiemiška. Belieka tikėtis, kad Šv. Martynas pasigailės mūsų ir neatsiūs labai šaltos žiemos.
Informacija ir nuotraukos Loretos Mikalauskienės

Joomla templates by a4joomla