Spausdinti
Kategorija: Lankytinos vietos

Pačkėnų koplytstulpisKaimas 6 km nuo Utenos, prie kelio į Kuktiškes, kuriame yra kultūros namai, biblioteka, pradinė mokykla, parduotuvė, medicinos punktas. Beveik visos įstaigos įsikūrę viename gražios architektūros pastate. 1897 m. gyveno 7 šeimos tik 32 gyventojai, o 2002 m. sausio 1 d. Pačkėnuose gyveno 365 gyventojai. Pačkėnų pradinė mokykla pradėjo veikti 1922 metais ūkininkų Žulių namuose. 1937 metais veikė keturios klasės, mokė mokytoja Mazuronienė.Vėliau mokykla buvo perkelta į kitas patalpas, pas Žulienę. Mokytojas Musteikis. Pradžioje kolektyvizacijos Pačkėnų mokykla buvo perkelta pas Julių Šapoką. Mokė du mokytojai: Musteikis ir Gaivenienė. Po Musteikio dar dirbo A. Žibas. Nuo 1975 m. mokykla buvo parkelta į Guigos namus, mokytoja Slavinskienė, vėliau kontoroje, o nuo 1985 metų dabartinėse patalpose. 2005 m. mokykloje su parengiama klase mokosi 29 mokiniai. Dirba trys mokytojos: Vedėja - Danutė Tamošiūnienė, mokytoja Violeta Čeponienė ir parengiamos klasės mokytoja Tatjana Mackonienė. Sumažėjus vaikų skaičiui, pagal Utenos rajono savivaldybės tarybos 2012-03-29 sprendimą Nr. TS-83 „Dėl Utenos Krašuonos progimnazijos Biliakiemio skyriaus" nuo 2012 m. rugpjūčio 31 d. likviduotas Biliakiemio skyrius.

Pačkėnų laikrodisJau kelinti metai Pačkėnų pradinė mokykla paliko ryšius su kraštiečiu Juozu Barisa. Juozas Barisa- buvęs partizanas, iškentęs Sibiro tremtį, gyvena Rokiškyje. Jo hobis - dekoratyvinių medžių bei krūmų auginimas. Juozas Barisa kiekvieną rugsėjo pirmąją aplanko mokyklą, atveža medaus korių, knygų. Su mokiniais pasodino tują, diemedį, kaštonus, raudonąjį ąžuolą. Kiekvienam mokiniui jis padovanojo paties išleistą knygą „Gyvenimas vien tik viltimi".
2004 m. gegužės 30 d. Pačkėnų bendruomenės iniciatyva iš gyventojų suaukotų pinigų pastatytas koplytstulpis, kaip kaimo simbolis, suvienijimui žmonių. Skulptorius Kazimieras Šėža. Koplytstulpį pašventino dekanas Saulius Kalvaitis.

2013 m. liepos 6 d. 20.00 val. Pačkėnuose, šalia administracinio centro buvo pastatytas lauko laikrodis, kuris ne tik rodo laiką, bet ir yra gyventojų susitikimo vieta.