- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Antanas Būga, gim. 1940-03-01, Kušlių kaime, Užpalių seniūnijoje, Utenos rajone. Mirė 2015-10-27. Nuo 1970 m. gyveno Medenių kaime, Utenos sen. Puikus medžio drožėjas, stogastulpių meistras. Jo namo sienos iš vidaus ir iš išorės išpuoštos ornamentais. 1989 metais prasidėjus Lietuvos Atgimimui, savo sodyboje pastatė stulpą su Vilniaus Katedra, trispalve ir data. Jo sodybą puošia stogastulpis poliežiui Jonui Pauliui II. Antanas Būga 2009 metais sukūrė Medenių kaimui unikalų stogastulpį Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui. Šio meistro darbais gėrisi ne tik Medenių kaimo gyventojai ir svečiai, bet ir Užpalių seniūnijos Kušlių kaimo žmonės. Savo tėviškėje Kušliuose Antanas 1996 metais pastatė ąžuolinį kryžių kaimo žuvusiems partizanams ir tremtiniams atminti.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1954-06-15, gyvena Jovarų g. 7, Pačkėnų k., Utenos seniūnijoje. Su žmona Gene Adomėniene išaugino tris vaikus. Vidmandas Adomėnas aktyviai prisideda prie Pačkėnų gyvenvietės grąžinimo. Jo sukurti meniški gatvių pavadinimai, Pačkėnų gyvenvietės pavadinimas - meninis akmuo įvažiavus į kaimą. 2013 m. Vidmandas Adomėnas sukūrė ir pastatė lauko laikrodį, kaip pačkėniškių susitikimų vietą. 2014 m. Liepos 12 –ąją pačkėniškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai rinkosi prie kaimo laikrodžio, kur buvo atidengtas akmuo, kurį puošė vyčio ženklas ir žymiausios Lietuvos istorijos datos: 1253 07 06 – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos, 1410 07 15 – Žalgirio mūšio, 1918 02 16 - Lietuvos valstybės atkūrimo. Idėjos autorius ir sumanytojas Vidmandas Adomėnas. 2014 m. rugsėjo 4 d. Vidmandas Adomėnas apdovanotas savivaldybės ženkleliu ir mero padėka už Pačkėnų krašto gražinimą ir visuomeninę veiklą.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Dailės mokytoja ekspertė, tapytoja, menotyrininkė, trijų sūnų mamą Dalią Puodžiukienė gimusi 1970 m. Alių kaime, Utenos seniūnijoje šiuo metu gyvena Puodžių kaime. Ją žavi spalvos, bitės ir linai. Bites ji augina, o spalvas ir lino pluoštą naudoja kūryboje. Kūrėja juokauja, kad meilė linui veikiausiai yra užkoduota jos genuose, mat yra kilusi iš Semėnų giminės. Jos tėtis – medžio drožybą įvaldęs Utenos rajono tautodailininkas Rimantas Jonas Semėnas.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Stasė Daunoravičienė, gim. 1940 m. Giliškių kaime, Užpalių seniūnijoje. Šeimoje augo 7 vaikai. Ištekėjo ir gyveno Tauragnų seniūnijoje Klykių kaime. 1977 m. tapo našle, liko su dviem mažamečiais vaikais. Utenos seniūnijoje Katlėrių kaime gyvena nuo 1982 metų. Stasė nuo vaikystės pindavo krepšelius iš pušų šakų, vėliau mezgė įvairius gaminius. Jos išsiuvinėtos staltiesės, pagalvės, ,,divonėliai" puošia artimųjų ir savus namus. Pilni namai megztų šalikų virbalais ir nertų vašeliu, karolių vertų iš medžio, iš vielų, įvairių kompozicijų ir paveikslų. Stasės ir Stanislovo Daunoravičių unikaliai išpuošta sodyba, pastatų sienos ir kiemo darželiai.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1927-04-12 Vaikutėnų k., Utenos r. Mirė 2014-09-13. Gyveno gimtajame kaime. Audė visą gyvenimą, nuo tada, kai tik pradėjo pasiekti pakojas. Iš pradžių audė maišus, vėliau darbai darėsi sudėtingesni: audė dymais, 4, 8 nytim, rinktiniais raštais. Vilna, medvilnė, linas, šilkai. Darbai iškeliavę po pasaulį: Gruzijoje, Sankt Peterburge, Maskvoje. Daug darbų yra namuose Vaikutėnuose, pas gimines, išdovanota, kaip pati audėja sako, geriems žmonėms. LTS narė nuo 1968 m. Parodose dalyvauja nuo 1956 m. Darbų yra Utenos kraštotyros, Vilniaus dailės muziejų kolekcijose. 2007 m. apdovanota Utenos rajono meno ir kultūros premija. Pašlijus sveikatai, austi vis sunkiau, todėl pradėjo nerti vašeliu.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1940 m. balandžio 30 d. Rukšėnų k., Utenos r. Gyveno Aliuose., Utenos sen. Mirė 2020-06-13. Austi pradėjo jaunystės metais. Irenos giminėje audė močiutė, mama, krikšto mama, austi išmoko ir ji pati. Dauguma darbų austi diminiu, servetiniu būdu, iš lininių, vilnonių ir šilkinių siūlų. Dalis audinių austi daugiau nei prieš 50 metų. Pilnu siuvinėjimu išsiuvinėtos gėlės ant tinklelio, kurį padarė jos tėtis. Jaunystėje taip pat išmoko siuvėjos amato. Dabar, ypač rudens ar žiemos metu, Irena ima virbalus, siūlus ir mezga.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1974 06 11 Utenos r. Alių km. Gyvena Vilniuje. Dirba Lietuvos Nacionaliniame muziejuje staliumi - restauratoriumi. Laisvu laiku Alių sodyboje drožinėja. Jo darbai - namų apyvokos indai ir įrankiai, baldai, interjero detalės, dekoratyviniai dirbiniai, švilpynės, mediniai žaislai ir kt. Nuo 2004 metų parodų dalyvis. Surengė autorines parodas Vilniuje, Kaune. Darbai eksponuoti pavasarinėje tautodailininkų parodoje, Utenos kraštotyros muziejuje. Edmundas - sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo žaislininkystės amato puoselėtojas, Kaziuko mugės dalyvis.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1952-02-03 Ukmergės rajone, Daugailių kaime. 1977 metais su žmona Angele atsikėlė gyventi į Vaikutėnus. Iš pradžių gyveno daugiabučiame name, o po kurio laiko su broliu Marijonu nutarė sau namus statytis. Šitaip nutarę, abu broliai ėmėsi darbo. Nuo pat pirmosios plytos viską dirbo patys. Talkininkus kviesdavosi tik tada, kai labai prireikdavo. Kai dviejų aukštų namas jau buvo baigtas, broliai pasidalinę jį pusiau, vidų nutarė įrengti kiekvienas individualiai. Algirdas norėjo, kad kiekvienas daiktas namo viduje, ne tik grindys, lubos, sienos, bet ir visi baldai ir netgi kai kurie būčiai reikalingi daiktai (pakabos, pjaustymo lentutės, kočėlai ir t.t.) būtų jo paties padaryti. Šito savo noro neišsižadėjo iki šiol, todėl darbai taip ilgai užsitęsė. Kita priežastis – lėšų stygius. Algirdas priverstas imtis įvairiausių užsakymų (įrengti namus, butus, vilas) kitiems žmonėms, kad uždirbtų pinigų savo namo įrengimui.
Įrenginėdamas savo namus, A. Kamliauskas nieko nekopijuoja, įgyvendina tai, ką sukuria vaizduotėje. Užtat į jų namus užsuka daug žmonių, ne tik besistatančių sau namus, bet ir šiaip pasmalsauti panorusių.
Traukia akį ne tik originaliai įrengiamas Kamliauskų namų vidus, bet ir sodybos aplinka. Čia irgi yra ką pamatyti: ties vartais parimęs rūpintojėlis, originaliai padarytas šulinys, pavėsinės, retais medžiais ir vaismedžiais apsodintas šlaitas į tvenkinį, kuriame žydi rausvos ir baltos vandens lelijos.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1957-09-11, gyvena Pačkėnų kaime, Utenos seniūnijoje. Daugiau, nei prieš 15 m. pagamino savo pirmąją raganytę, namiškiams ji labai patiko, tad pagamino dar kelias įvairesnes. Paskui kūryboje atsirado naminukai - bildukai, kurie pagal tautosaką savo maišeliuose saugo namų pinigėlius, o naminukas su česnakais, apsaugo namus nuo blogio.
Rankų ir sielos sušildytos lėlytės tapo nuostabia dovana draugams ir artimiesiems.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Adolfas Kviklys, gim. 1944-01-26, Utenos sen., Kvyklių kaime. Šeimoje augo 8 vaikai. Šiuo metu gyvenantis Kaune. Adolfas Kviklys – talentingas stalius. 1996 m. Kuktiškių parapijos klebono Juozo Čeberioko dėka atidarytai Kvyklių koplyčiai Adolfas Kviklys padirbo ir padovanojo dievo stalą, suolus. Jo iniciatyva 2010 m. sukurtas ir pastatytas kryžius prie koplyčios.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Ona Danguolė Mintaučkienė, gimė 1942-09-01 Raistinių k., Utenos r., gyvena Biliakiemio kaime, Utenos r. Mezga gražias raštuotas pirštines, drabužius, siuva pagalvėles. Raštuotos pirštinės eilę metų puošia tradicinę Utenos rajono tautodailininkų parodą. Ona Danguolė Mintaučkienė ne kartą savo darbus eksponavo Biliakiemio administracinio centro salėje vykusiose parodose.
Daug gražių pirštinių Danutė išdalino anūkams ir kitiems žmonėms, kurie grožisi dėvėdami. Jie jaučia ne tik pirštinių šilumą, bet ir mezgėjos gerumą.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1961-09-05 Likėnuose, Biržų rajone. Mirė 2019-02-09. Kūriniai - tapyba, tekstilės darbai, karpiniai. Gyveno ir kurė Vaikutėnuose, Utenos seniūnijoje, Utenos rajone. Parodose dalyvavo nuo 2005 m. Aktyviai prisidejo prie Vaikutėnų kultūros namų kultūrinių renginių organizavimo. 2014 metų vasarą Vaikutėnų kultūros namų salėje vyko vaikų darbelių parodėlė – konkursas ,,Po drugelio sparnu". Vilija suorganizavo darbščiųjų rankų būrelį, vaikučius mokino tapybos, karpinių meno ir surengė darbelių parodą – konkursą.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimęs 1939 m. 1964 m. baigęs Vilniaus žemės ūkio buhalterinės apskaitos technikumą pradėjo dirbti Medenių kolūkyje. Dirbo buhalteriu Medenių, Biliakiemio kolūkiuose, ekonomistu iki 1999 m. 1999-2000 m. dirbo Biliakiemio žemės ūkio bendrovės vyr. buhalteriu. Garsus medžio drožėjas. Nuo mažens mėgo piešti bei drožinėti iš medžio. Drožinėjo verpstes, rankšluostines, paukštelius, įvairius medinius žaislus. Laisvalaikiu piešė, kūrė eiles, prozos miniatiūras. Prieš keliolika metų pradėjo iš medžio drožti Užgavėnių kaukes. Vėliau susidomėjo apvaliosios skulptūros drožyba. Rimanto Jono Semėno sukurti personažai paimti iš gyvenimo (muzikantai, šokėjai, valstiečiai dirbantys įvairius buities darbus, smulkūs verslininkai ir kt.) arba pasakų, literatūros kūrinių veikėjai, istorinės asmenybės. Tautodailininką domina ir sakralinė tematika. Tęsia dievdirbių tradicijas, drožia rūpintojėlius, angelus, šventuosius. Sukūrė kelis monumentalius darbus - koplytstulpius, sukūrė ir Biliakiemio Švč. Mergelės Marijos bažnyčiai padovanojo Šv. Aloyzo skulptūrą.
Dalyvauja Utenos rajono tautodailės parodose. Tautodailininko medžio skulptūros eksponuotos Lietuvos Respublikos Seimo galerijoje,
Utenos, Ignalinos bei Rokiškio krašto muziejuose, Lenkijoje bei Ukrainoje, yra surengęs dvi personalines parodas: Biliakiemio kultūros namuose ir Utenos miesto stiklo galerijoje Utenio aikštėje. Nemažai darbų iškeliavę į privačias kolekcijas ne tik Lietuvoje, bet ir Belgijoje, Čekijoje, Anglijoje, Norvegijoje. Užgavėnių kaukės 2011 m. įvertintos tautodailininkų konkurse „Aukso vainikas", paskirtas Utenos regiono II-osios vietos diplomas. 2013 metais „Aukso vainiko" regioniniame ture už medžio skulptūras Rimantas Jonas Semėnas apdovanotas III - osios vietos diplomu.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1936-05-20 Biliakiemyje, Utenos r., čia ir gyveno. Mirė 2020-08-09. Audžia nuo 14 metų. Staklėse nauji rie¬timai, kaip pati sako, „nebegaliu kitaip, nors ir sveikatėlė nebe stipri – vaikai išsiveža miestan, bet kaip tik grįžtu kaiman, taip ir sugaudžia staklelės". Pilnutėlė spinta dimų 4, 8 nyčių, rinktinių... Darbai išdalinti vai¬kaičiams, giminėms. Parodose nedalyvavo.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1950-09-26 Utenoje, gyv. Droničėnų k. Baigė Utenos politechnikumą. Eugenijus daro viską, kas patinka jam pačiam: židinio reikmenis, šviestuvus, malkines, stovus vėliavoms, dekoratyvinius raktus, lauko šviestuvus, grotas, durų vyrius, bra, laiptų turėklus, tvorų elementus ir kt. Parodose dalyvauja nuo 2008 metų. Jo pagaminta Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčios teritorijai aptverti skirta tvorelė. „Man įdomiausia kurti tokius darbus, kurių anksčiau nebuvau gaminęs " - prisipažista kūrėjas Eugenijus. Jam teko nukaldinti karūną - taip vaikai norėjo įprasminti savo motinos jubiliejų, metalinę rožę, skirtą kapui papuošti, o balkonų turėklų daugybę. Polinkis menui nuo gimimo - piešdavo draugiškus šaržus. Nagingas vyriškis džiaugiasi, kad jam smagu pasinerti į ūkiškus darbus. Paties rankomis sumūryta akmeninė siena puošia sodybos kiemą, o gėlėmis išpuoštas kiemas liudija, kad čia gyvena grožį ir meną mylintys žmonės.
- Smulkiau
- Kategorija: Tautodailininkai
Gimė 1974 m. rugsėjo 11 d. Vyžuonų km. Utenos raj. Nuo 1980 m. gyveno Utenoje. 1994 m. baigė Kauno taikomosios dailės mokyklą, meninių dirbinių iš vytelių, pinėjų specialybės kursą. 1995 m. ištekėjo ir iki dabar gyvena Vaikutėnuose. Nuo 2004 m. dalyvauju įvairiose parodose. Nuo mažens mėgo piešti ir daryti įvairiausius rankdarbius, todėl ir dabar daro įvairiausius papuošalus, tapo, siuvinėja, mezga ir pina.