Vienas pagrindinių piniginės socialinės paramos tikslų – padėti tenkinti būtiniausius poreikius tiems žmonėms, kurių gaunamos pajamos yra nepakankamos, o gebėjimas pasirūpinti savimi dėl objektyvių, nuo jų nepriklausančių priežasčių yra ribotas.
Nuo 2014 metų socialinių pašalpų teikimą, kaip savarankišką funkciją perdavus vykdyti savivaldybėms, daugiau atsirado teisių ir atsakomybės skiriant socialines pašalpas. Skiriant paramą laikomasi socialinio teisingumo principo - ją gauna tie, kuriems jos labiausiai reikia. Anksčiau dalis socialinės paramos gavėjų skirtas pašalpas išleisdavo svaigalams, skiriama parama taip pat neskatino žmonių ieškoti darbo. Socialinių pašalpų sugriežtintas teikimas neturėtų bauginti tų, kurie tikrai negali pasirūpinti savimi, t. y. vaikų, vyresnio amžiaus, turinčių negalią žmonių. Matyti, kad jau išaugo kita pašalpų gavėjų karta – vaikai perima tėvų, kurie vertėsi iš pašalpų, gyvenimo būdą, o nuolat skiriamos pašalpos nemotyvuoja žmonių ieškoti darbo. Dabar socialinės pašalpos dydžio proporcingo mažinimo laikotarpis nedirbantiems asmenims sutrumpintas nuo 36 iki 12 mėnesių.
Seniūnijoje 2014 m. veiklą visuomeniniais pagrindais pradėjo Utenos rajono savivaldybės administracijos Utenos seniūnijos socialinės paramos teikimo komisija, kuri susideda iš 9 asmenų. Šios komisijos pagrindinis uždavinys – padidinti piniginės paramos veiksmingumą – tikslingumą teikiant socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams ir vienkartinę paramą įvertinus konkrečias sąlygas ir aplinkybes. Komisija, gavusi iš savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus pateiktus pašalpų gavėjų sąrašus, analizuoja probleminius atvejus ir sprendžia klausimus dėl pašalpų skyrimo, neskyrimo, sustabdymo, mokėjimo būdo pakeitimo. Komisijos darbas labai atsakingas ir kruopštus. Dabar jo labai padaugėjo, nes reikia patikrinti prašymus – paraiškas socialinėms pašalpoms gauti žmonių gyvenimo sąlygas, turtą, užimtumą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktus.
Bendruomenė gali prisidėti sprendžiant klausimus dėl socialinės pašalpos šeimai ar asmeniui skyrimo, vietos bendruomenės nariai vieni kitus geriau pažįsta ir žino, kam pagalba iš tiesų reikalinga. Kaimynai neturėtų būti abejingi, matydami, jog socialinių pašalpų gavėjai statosi namus, važinėja prabangiais automobiliais, nors skelbiasi, kad yra bedarbiai. Prašome gyventojų skambinti ir pranešti apie nesąžiningus kaimynus Utenos seniūnijos vyresn. specialistei Rimai Petrošienei tel. (8 389) 43 546, 8-616-35940.
Utenos seniūnijos socialinės paramos teikimo komisija ir jos veiklos nuostatai>>>
Parama maisto produktais
Nepasiturintys seniūnijos gyventojai gali kreiptis į seniūniją dėl intervencinių maisto produktų. Reikalingi dokumentai:
1. Asmens dokumentas (pasas, asmens tapatybės kortelė ar laikinasis asmens pažymėjimas);
2. Pensijos gavėjo pažymėjimas, neįgaliojo pažymėjimas;
3. Pažyma apie visų šeimos narių gautas pajamas per 3 paskutinius mėnesius iki kreipimosi arba kreipimosi dėl intervencinių produktų mėnesį;
4. Pažymos iš ugdymo įstaigų , kai yra vyresnių nei 16 metų besimokančių vaikų;
5. Žemės nuosavybės liudijimus arba pažymas (sutartis) apie turimą (nuomojamą) žemę;
6. Įmonės, įstaigos, organizacijos, antstolio ar Vaiko išlaikymo fondo išduotą pažyma apie vaikams gautą išlaikymą;
7. Kitus teisę gauti socialinę paramą įrodančius dokumentus, nustatytus Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatyme, išskyrus duomenis apie šeimos turimą turtą. Prašymo forma (doc.)
Jeigu šeima gauna socialinę pašalpą ar vaikai nemokamą maitinimą papildomų dokumentų dėl gaunamų pajamų pristatyti nereikia.Prašymo forma >>> (doc.)
Socialinė parama mokiniams 2023–2024 mokslo metais
Kviečiame nuo 2023 m. liepos 1 d. teikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams 2023-2024 mokslo metams. Mokiniai gali gauti:
- nemokamą maitinimą (pusryčiai, pietūs, pavakariai ir maitinimas mokyklose organizuojamose vasaros poilsio stovyklose)
- paramą mokinio reikmenims įsigyti (98 Eur).
Ši parama (tiek nemokamas maitinimas, tiek parama mokinio reikmenims įsigyti) gali būti teikiama:
- jei pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų neviršija 235,50;
- jei vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 314 Eur, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas šiais atvejais: ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai šeima augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus.
Savivaldybės administracija turi teisę nemokamą maitinimą, paramą mokinio reikmenims įsigyti skirti išimties atvejais, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 392,50 Eur, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas šiais atvejais: ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai šeima augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus, kai mokinys patiria socialinę riziką arba asmenį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką.
Nemokamas maitinimas
Priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams nemokami pietūs ugdymo įstaigose bus organizuojami be atskirto tėvų prašymo. Jei šių klasių mokinys nepageidauja gauti pietų, tėvai atsisakymą pateikia ugdymo įstaigos administracijai.
Teisė gauti nemokamą maitinimą suteikiama ne vyresniems kaip 21 metų mokiniams. Mokiniams nemokamas maitinimas skiriamas iki mokslo metų ugdymo proceso pabaigos, o abiturientams – iki brandos egzaminų sesijos pabaigos.
Prašymą nemokamam maitinimui gauti, galima pateikti nuo 2023 m. liepos 1 d.
Parama mokinio reikmenims įsigyti
Teisė gauti paramą mokinio reikmėms suteikiama pagal priešmokyklinio, bendrojo ugdymo programas besimokantiems ir paramos teikimo sąlygas atitinkantiems mokiniams ir ne vyresniems kaip 21 metų mokiniams.
Prašymą dėl paramos mokinio reikmenims galima pateikti nuo 2023 m. liepos 1 d. iki spalio 5 d.
Prašymus-paraiškas socialinei paramai mokiniams gauti galima teikti elektroniniu būdu per Socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt arba atvykus (pagal išankstinę registraciją) į Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrių.
Asmenys, gyvenantys kaimo teritorijoje, prašymus gali pateikti gyvenamosios vietos seniūnijoje.
Išankstinė klientų registracija vykdoma internetu https://gyventojams.parama.utena.lt/#/login., telefonais (8 389) 61 629, (8 389) 50 460 arba atvykus į Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrių (Utenio a. 4, Utena) 112 kab.
Papildoma informacija teikiama tel. (8 389) 61 628, (8 389) 63 996 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..