Š. m. kovo 8 d. žemės ūkio ministro įsakymu buvo pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas bei kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės (Tiesioginių išmokų taisyklės). Atkreipiame dėmesį į pagrindinius pakeitimus.
Tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimai žemdirbiams itin aktualūs, nes iki pasėlių bei kitų plotų deklaravimo pradžios liko vos daugiau kaip mėnuo (numatoma, kad pasėlių deklaravimas prasidės balandžio 16 d.). Trumpai supažindiname su pagrindiniais taisyklių pakeitimais.
Pavėluotai teikiamos paraiškos
Šiais metais paraiškos išmokoms už deklaruotus žemės plotus gauti bus priimamos iki birželio 4 d. Paraiškos, pateiktos nuo birželio 5 d. iki birželio 29 d., bus laikomos pavėluotai pateiktomis – už kiekvieną pavėluotą darbo dieną tiesioginės išmokos bus mažinamos 1 proc. už visą lauką (jei yra įbraižomas naujas laukas) arba didinamą lauko dalį (jei yra didinamas jau įbraižytas laukas). Tiesa, kaip ir anksčiau, išmokos nebus mažinamos, jei keičiami paraiškos pirmojo lapo duomenys ar keičiamas deklaruojamų naudmenų kodas ir tai nedaro įtakos žalinimo reikalavimų įgyvendinimui. Išmokos nebus mažinamos ir tuo atveju, jei taisoma įbraižytų laukų grafinė konfigūracija, ir toks taisymas galimas be paraiškos lapo lentelės duomenų keitimo.
Valdymo teisę patvirtinantys dokumentai
Valdymo teisę patvirtinančius dokumentus reikės pateikti, jei pareiškėjas deklaruoja visiškai per praėjusius dvejus metus nedeklaruotus didesnius nei 2 ha ploto naudmenas ir kitus plotus (anksčiau – didesnius nei 1 ha plotus).
Jei nuosavybės ar žemės valdymo teisė registruota Registrų centre, pareiškėjas galės nurodyti tik registruoto žemės sklypo kadastrinį bei deklaruoto kontrolinio žemės sklypo, lauko numerį, kodą bei plotą.
Žemės dirbimo įrodymas
Kaip ir anksčiau žemės ūkio veiklą galima įrodyti vienu iš šių būdų:
• jei pateikiami žemės ūkio produkcijos pardavimo praėjusiais arba einamaisiais metais fakto pagrindimo dokumentai arba suteiktų žemės ūkio paslaugų teikimo sutartis, arba ūkio reikmėms išsinuomotos žemės ūkio technikos nuomos sutartis ir atsiskaitymo pagal minėtas sutartis dokumentai (sąskaitos faktūros, PVM sąskaitos faktūros, kurios išrašomos, jei pardavėjas ar nuomotojas yra PVM mokėtojas (ar kiti vietoj jų naudojami apskaitos dokumentai), pirkimo–pardavimo kvitai, pinigų priėmimo kvitai, kasos aparato kvitai arba kiti laisvos formos produkcijos pardavimo dokumentai);
• jei einamaisiais metais pareiškėjo, jo valdos partnerių, valdoje registruotų šeimos narių ar susijusių subjektų vardu Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre yra nepertraukiamai registruotos (įregistruotos ne vėliau kaip iki einamųjų metų liepos 1 d. (imtinai) ir neišregistruotos) žemės ūkio technikos (traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų);
• jei pareiškėjas, jo valdos partneriai, valdoje registruoti šeimos nariai einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laiko ūkinių gyvūnų, registruotų Ūkinių gyvūnų registre, ne mažiau kaip 0,1 SG hektarui (vertinamas visų deklaruojamų plotų ir nurodytu laikotarpiu laikytų ūkinių gyvūnų vidurkio santykis).
Nauja tai, kad pareiškėjai, deklaruojantys 30 ha ir didesnius tiesioginėms išmokoms tinkamus plotus, produkcijos pardavimo, paslaugų įsigijimo ar technikos nuomos faktui pagrįsti taip pat privalo pateikti apmokėjimo, įvykdyto per komercinius bankus, kredito unijas ar kitus mokėjimo paslaugų teikėjus, patvirtinimo dokumentus – mokėjimo nurodymus su mokėjimo paslaugų teikėjų žyma (jei mokėjimas atliktas elektroninės bankininkystės būdu, mokėjimo nurodymas turi turėti „Įvykdymo datos“ žymą).
NMA informacija